Vad betyder Coronavirus-situationen om du tänker på säljer din timeshare eller för de av er som letar efter hyra en timeshare or köpa en timeshare?
Som ni alla är mycket medvetna om nu orsakar koronaviruspandemin förödelse i alla samhällsskikt. Detta är särskilt tydligt i resebranschen just nu ... men INTE för Travel & Leisure Group. Som en tidsdelning fastighetsmäklare har vi en stor fördel genom att våra kunder köper ett långsiktigt ägande, inte bara en semester under ett år med många ekonomiska risker!
Köpare är ofta på jakt efter ett specifikt ägande och så när de ser sådana äganderätt annonseras skjuts de inte av att köpa bara på grund av det aktuella klimatet. De planerar på lång sikt och vet att coronavirus inte kommer att vara ett reseproblem för alltid.
Oavsett om de vill köpa poäng, veckor, semesterklubbar eller fraktionerad, de köper in kunskapen att just nu har de ett helt års användning framför sig och naturligtvis om det värsta fallet skulle inträffa och deras reseplaner återigen läggs på, är de säkra i vetskapen om att årets beläggning rättigheter kan naturligtvis bankeras / rullas över till nästa år, eller till och med året efter det!
Vilken härlig tanke att veta att det du inte använder nu kan sparas och användas vid ett senare tillfälle om det behövs ... En trevlig stor lång semester för att komma över dessa osäkra tider!
Som det senaste året har visat oss alla kommer Covid-19 att vara en del av våra liv under en tid och vi måste därför hitta ett sätt att leva med det och tro att våra reseplaner återigen kommer att vara på plats förr än senare.
Nyår och framåt är alltid en hektisk tid för resor och fritid, festperioden är över och helgdagar är nästa stora fokus att se fram emot. Detta är desto mer uppenbart för närvarande, eftersom det är låst en gång till och bara en bråkdel av människor som har turen att ha kommit undan förra året, är årets semestrar därför en prioritet för många för så snart resor är tillåtna.
Vi får än en gång fler köpförfrågningar än vi är människor som vill sälja och VI SÄLJER! Vårt inköpsteam har varit mycket upptagen med att förhandla och sälja äganderätt under de senaste sex månaderna och har att göra med potentiella köpare just nu!
Med lockdown 3.0 är vi återigen i den position där våra förfrågningar till kontoret och trafiken till vår webbplats är och kommer att fortsätta öka. Detta beror på att människor igen är hemma och har mer tid att spendera på internet på att leta efter det perfekta tillflyktsortet att njuta av varje år i slutet av denna historiska fas.
Hur svår denna sista fas kan vara, är det trevligt att veta att med vaccin gå ut, semester kommer att bli mycket efterfrågade ... Tveka inte att KÖPA, SÄLJA eller HUSA timeshare, låt er själva eller andra skapa några underbara minnen, som ersättning för de senaste åren och för många fler framöver.
Kontakta oss idag! Och under tiden, kom ihåg att ALLTID FÖRHÅLLA, BLI SÄKER, FÖLJ RIKTLINJER FÖR REGERINGAR OCH GLÖM ALDRIG, HANDAR. ANSIKTE. PLATS.
Denna blogg publicerades först 18 mars 2020 och uppdaterades 9 oktober 2020 och 7 januari 2021.